10 zlatých klíčů k výchově (nejen v pubertě) I.

I. díl: Krátký článek upozorňuje na podstatné momenty ve vztazích s dětmi, na které bychom jako rodiče neměli zapomínat.

10 zlatých klíčů k výchově (nejen v pubertě) I.

Být rodičem není vždycky jednoduché. Naše děti, odrostlé nejútlejšímu věku a nacházející se na prahu puberty, se jednu chvilku chovají jako skoro dospělí, a za okamžik se chovají zase jako malé děti. Zde je několik tipů, které mohou pomoci. Nezapomínejte, že nejste na Vaše starosti sami a vždy je možné se obrátit o radu k odborníkům.  Přijít a říci „Nevím si rady, trápí mě, že spolu nějak nevycházíme“ není ostuda. Naopak- to že hledáte cesty a možnosti, zasluhuje uznání.  Pokud se u vás doma něco zamotá, není to známka špatného rodiče. Tyto věci se stávají především dobrým rodičům.

markétky strašidlo

 1. Konflikt je normální

Konflikty s dětmi (o to více s těmi, které stojí na prahu puberty), nepovažujme jen za špatné.  Vaše dítě se učí být nezávislé, zkouší jednat podle svých představ. Zkuste zůstat klidní (pokud to jen trochu jde). Poslouchejte a zkuste pochopit úhel pohledu vašeho dítěte a zvažte, na čem chcete trvat a kde zkusíte hledat kompromisy.  Obecně se vyplácí, dodržovat to, bylo domluveno a řečeno dostatečně dopředu a dítě o tom vědělo.

značka stop

 2.Dejte jasná pravidla

Stanovte jasná pravidla a domluvte se, co je akceptovatelné. Říkejte svých teenagerům, co máte vy v plánu, s kým a kdy budete zpátky- očekávejte od nich a vyžadujte od nich to samé.  Děti v pubertě potřebují znát a být si vědomy jasných pravidel stejně tak jako mladší děti- nastavením hranic ukazujeme, že nám děti nejsou jedno, že se chceme a snažíme o ně starat.

„ Tak se podívej.. Budeš do osmi doma. Umyješ nádobí… A s Karlem Tě nechci vidět…“

opičáci

tak takhle raději ne.  Pokud máte pocit, že tohle je dobrý způsob komunikace a nastavení pravidel hranic, zamyslete se, jak byste taková pravidla přijímali vy.

 

 3. Respektujte jejich pohled na věc

Neočekávejte, že děti v pubertě budou souhlasit se vším, co řeknete.  Puberta je čas na otestování názorů druhých lidí. Někdy je dobrým výsledkem i to, že se s naším puberťákem shodneme na tom, že se naše názory na stejnou věc liší.  Pamatujme, že projevujeme-li ochotu respektovat jejich úhel pohledu, tím pravděpodobněji oni projeví snahu porozumět i nám a respektovat zase náš názor.

 4. Ukažte zájem

Mějte opravdový zájem o to, co dělají doma a co ve škole. Nabídněte podporu u školní přípravy nebo se zkoušením. Mějte povědomí o tom, kde jsou a s kým jsou. Pobízejte je a podporujte je, aby mluvili (či zkoušeli mluvit) o svých pocitech, jak se cítí. Ale pozor! Neobraťte váš zájem v nátlak.

surikati

 5. Společně strávený čas

Během vývoje, jak vaše dítě dospívá, tak se mění i váš společný vztah.  Zkuste strávit každý den chvilku spolu, kdy vám oběma je příjemně. Zasmějte se spolu, užijte si trochu legrace, společného nadšení u něčeho. Dejte dětem jasně najevo, že když se na ně zlobíte, neznamená to, že je máte méně rádi. Dejte jasně najevo, že pro ně tu kdykoli budete.

Pokračování a popis dalších 5 bodů naleznete ve II. díle  příspěvku “10 zlatých klíčů k výchově II”.

 

Připravila Simona Pekárková, psycholožka, terapeutka