Co všechno dokážete s malinou? Aneb jak oživit výuku technických předmětů

Počet chytrých zařízení kolem nás stoupá a mladá generace se mezi elektronikou cítí jako doma. V článku o malém a levném počítači Raspberry Pi (v překladu Malina) se podíváme, jak lze tuto technologii využít během výuky už i na základní škole.

Co všechno dokážete s malinou? Aneb jak oživit výuku technických předmětů

Před 30ti lety nebylo běžné mít v domácnosti telefon, natož počítač. Dnes má telefon každý v kapse a počítač se vejde do víčka od PET lahve. Počet chytrých zařízení kolem nás stoupá a mladá generace se mezi elektronikou cítí jako doma. V článku o malém a levném počítači Raspberry Pi (v překladu Malina) se podíváme, jak lze tuto technologii využít během výuky už i na základní škole.

Co to je Raspberry Pi?

Rapsberry Pi je destička velikosti kreditní karty, na které je umístěn mikropočítač s několika konektory pro připojení například monitoru, klávesnice či internetu. Mikropočítač disponuje 700MHz procesorem a operační pamětí s velikostí 256 nebo 512 MB, což jsou zhruba parametry, kterými disponovaly klasické stolní počítače na konci 90-tých let.

Možnosti využití ve výuce

Rapsberry bylo vyvinuto s hlavním cílem podpořit výuku programování. Ovládat jej zvládnou už děti na základní škole. V počátcích nejde ani tak o samotné programování, ale spíše o seznámení s programátorským myšlením typu “když nastane tato událost, tak udělej to a to”. K tomu názorně slouží program Scratch určený pro vizuální programování, který je s Raspberry již dodáván.

Scratch je výukový program určený pro lidi s jakýmikoliv programovacími zkušenostmi a věkem. Umožňuje experimentovat s programováním. Ve Scratchi se může manipulovat s obrázky, hudbou a zvuky pomocí grafických programovacích bloků. Tak může vzniknout například jednoduchá hra či animace.

S Raspberry se toho dá vyvádět opravdu hodně. Můžeme si jej představit jako elektronický mozek, který se dá do ledasčeho zakomponovat. Na oficiálních stránkách jsou k dispozici hezky zpracované návody pro děti i pro učitele. V části pro děti se nachází například popis toho, jak si lze postavit ptačí budku na špehování ptáčků pomocí kamerky, či jak se programuje v již zmíněném Scratchi. Návody pro učitele vysvětlují podrobněji, jak je možné Raspberry zapojit v hodinách. Jeden z návodů kupříkadu popisuje realizaci časosběrné kamery sledující klíčení semínek řeřichy. Uvedené příklady jsou jedny z mnoha. Krásně vystihují to, jak lze technologie využít pro zkoumání okolního světa. Myslím, že by byly pěkně aplikovatelné jako součást výuky IT na 2. stupni ZŠ.

Ptačí budka s kamerou a Raspberry PIŘeřicha monitorovaná pomocí Raspberry PI

Raspberry ovšem není určeno pouze pro děti na základní škole. Svoje si s ním užijí jistě i ti zkušenější, kteří se dokáží orientovat v základech elektrotechniky a programování. Krom hrátek technických nadšenců každého věku je, myslím, Raspberry ideální pro výuku na středních školách se zaměřením elektro/automatizace/IT. Především, protože dává studentům možnost konkrétně uplatnit znalosti, které nabyli během výuky. Studenti si mohou například sami sestavit jednoduché autíčko, které posléze oživí vložením mikropočítače Raspberry. Později si mohou ti šikovnější zrealizovat dálkové ovládání skrz chytrý mobilní telefon. Obdobně názorná a hravá forma výuky by jistě mohla být pro mnoho studentů zajímavá. Jako absolvent SPŠ se zaměřením elektrotechnika vím, o čem mluvím. Umím si představit, že učení by pak studentů neprobíhalo jen za účelem prospět z další písemky, nýbrž by bylo též hnáno motivací tvořit či zlepšovat něco reálného a vlastního.

Nespornou výhodou Raspberry pro experimentování je jeho univerzálnost. Chvíli může tento mikropočítač sloužit jako onen řídící prvek autíčka na dálkové ovládání, podruhé zase jako kontrolní prvek dálkově ovládaného domácího osvětlení, či jako základ pro senzor vlhkosti domácích květináčů, který v případě nedostatku vláhy v zemině zašle upozornění emailem. Možností, co s pomocí Raspberry vytvořit, je nepřeberné množství a ve výsledku závisí hlavně na fantazii tvůrce. Jako výchozí bod a zdroj inspirace může sloužit tento web, kde se nalézá více jak 70 přehledně zpracovaných návodů.

Závěr

Na závěr nutno dodat, že Raspberry není jediný mikropočítač, který lze v dnešní době pořídit. Nicméně díky jeho vlastnostem, velkému množství kvalitně připravených návodů a faktu, že byl vytvořen pro výuku, je dle mého názoru nejvhodnější pro první experimentování s technologiemi. A v neposlední řadě je cenově dostupný. Až v nejbližší době uvidíte nad hlavou kroužit model kvadroptéry (jako helikoptéra jen se čtyřmi vrtulemi), vzpomeňte si, že s Raspberry si ji můžete vyrobit i vy.

VideaOdkazy