Vzdělávací hra založená na Hejného metodě pomáhá rozvíjet matematické dovednosti

Matematika. Asi největší strašák dětí na základních školách a dost často i jejich rodičů. Má nás naučit přemýšlet, uvažovat logicky, analyzovat, objevovat řešení nejrůznější problémů, přesto patří ve škole mezi nejméně oblíbené předměty. To chceme změnit díky naší nové výukové hře pro tablety a chytré telefony Matemág.

Vzdělávací hra založená na Hejného metodě pomáhá rozvíjet matematické dovednosti

Matemág je příběhová hra ukazující matematiku jako nástroj k překonávání překážek. Děti se vydávají na cestu za čarodějem Matemágem, aby se naučily ovládat sílu představivosti neboli matemagii’. Na své pouti řeší rozmanité matematicko-logické rébusy. Ty jim pomáhají s rozvojem matematických dovedností. Hra je určena pro žáky 1. – 3. tříd základních škol a slouží k procvičení podstatné části  učiva matematiky v těchto ročnících určeného vzdělávacími osnovami MŠMT.

   

Matemág není pouze hrou pro chytré telefony, kde děti řeší hádanky. Jde o první oficiální aplikaci vycházející z úspěšné Hejného metody výuky matematiky. Ta staví především na radosti z vlastního poznávání. Místo učení věcí zpaměti děti samy přichází na nejrůznější způsoby řešení úloh. Pohání je v tom jejich vlastní – a dětem zcela přirozená – zvídavost. Každá úloha představuje výzvu, která nenudí, ale zároveň není nepřekonatelně těžká.  

Tím, že dítě při hře samo objeví řešení jednotlivých úloh, s větší pravděpodobností si tento postup zapamatuje a bude ho schopné aplikovat i na úlohy ve škole. Nejen, že tedy bude mít radost ze hry, ale opravdu si procvičí školní znalosti nebo díky hře pochopí principy, na které během výuky nebylo tolik času. Hra, stejně jako Hejného metoda, respektuje individuální vzdělávací potřeby dítěte. Automaticky přizpůsobuje obtížnost dle jeho úrovně, takže se u rébusů nebudou nudit ani starší hráči. Naopak nižší náročnost za pomoci rodičů zvládnou i děti, které svět čísel teprve objevují.

Herní aplikace je ke stažení v App Storu a na Google Play. Více o hře naleznete na www.matemag.cz. Popis aplikace naleznete například i na stránkách webu určeného pro nadané děti zde. Kromě komplexní aplikace Matemága si zájemci můžou stáhnout i jednotlivé menší cvičebnice, které slouží k trénování specifických matematických dovedností.